Vishay/Sprague 594D397X06R3R8T
594D397X06R3R8T picture photo
Mfg. Part Number
594D397X06R3R8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
594D397X06R3R8T.pdf
Availability of 594D397X06R3R8T
QUANTITY
594D397X06R3R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D397X06R3R8T
Internal Part NumberEIS-594D397X06R3R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D397X06R3R8T
Related Links594D397, 594D397X06R3R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D397X06R3R8T Details Description
Related parts for 594D397X06R3R8T
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 70A D-55 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 5MM NATURAL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf