Vishay/Sprague 594D475X0050C8T
594D475X0050C8T picture photo
Mfg. Part Number
594D475X0050C8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2812
Datasheet Download
594D475X0050C8T.pdf
Availability of 594D475X0050C8T
QUANTITY
594D475X0050C8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D475X0050C8T
Internal Part NumberEIS-594D475X0050C8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D475X0050C8T
Related Links594D475, 594D475X0050C8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D475X0050C8T Details Description
Related parts for 594D475X0050C8T
TRIAC 800V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf