Vishay/Sprague 594D475X9035B2T
594D475X9035B2T picture photo
Mfg. Part Number
594D475X9035B2T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1611
Datasheet Download
594D475X9035B2T.pdf
Availability of 594D475X9035B2T
QUANTITY
594D475X9035B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D475X9035B2T
Internal Part NumberEIS-594D475X9035B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D475X9035B2T
Related Links594D475, 594D475X9035B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D475X9035B2T Details Description
Related parts for 594D475X9035B2T
IC MCU 16/32B 768K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 17V SC-82AB datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 11.7K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf