Vishay/Sprague 594D475X9050C8T
594D475X9050C8T picture photo
Mfg. Part Number
594D475X9050C8T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2812
Datasheet Download
594D475X9050C8T.pdf
Availability of 594D475X9050C8T
QUANTITY
594D475X9050C8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D475X9050C8T
Internal Part NumberEIS-594D475X9050C8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D475X9050C8T
Related Links594D475, 594D475X9050C8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D475X9050C8T Details Description
Related parts for 594D475X9050C8T
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC DIFF VOLT COMP DUAL 8-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 12.7MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEAT SHRINK YELLOW 2"X4' datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf