Vishay/Sprague 594D476X0016C2W
594D476X0016C2W picture photo
Mfg. Part Number
594D476X0016C2W
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2812
Datasheet Download
594D476X0016C2W.pdf
Availability of 594D476X0016C2W
QUANTITY
594D476X0016C2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D476X0016C2W
Internal Part NumberEIS-594D476X0016C2W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D476X0016C2W
Related Links594D476, 594D476X0016C2W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D476X0016C2W Details Description
Related parts for 594D476X0016C2W
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS STR DL .163 TIN datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 170MM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3.5A 12MLF datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf