Vishay/Sprague 594D477X06R3R2T
594D477X06R3R2T picture photo
Mfg. Part Number
594D477X06R3R2T
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
594D477X06R3R2T.pdf
Availability of 594D477X06R3R2T
QUANTITY
594D477X06R3R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D477X06R3R2T
Internal Part NumberEIS-594D477X06R3R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D477X06R3R2T
Related Links594D477, 594D477X06R3R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D477X06R3R2T Details Description
Related parts for 594D477X06R3R2T
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 0.5M datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.775" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
BS II 0.100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 1411 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf