FFF 59567-1004LF
59567-1004LF picture photo
Mfg. Part Number
59567-1004LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
METRAL 4000 SIGNAL HDR
Datasheet Download
59567-1004LF.pdf
Availability of 59567-1004LF
QUANTITY
59567-1004LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59567-1004LF
Internal Part NumberEIS-59567-1004LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 4000
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows6
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical30 Signal, 6 Ground
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59567-1004LF
Related Links59567-, 59567-1004LF Datasheet, FFF Distributor
59567-1004LF Details Description
Related parts for 59567-1004LF
FUSE RESETTABLE 100MA 30V 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 10WSON datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 90NS 68PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 680MA 250 MOHM TH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-LOOSE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 1600VDC datasheet.pdf