Vishay/Sprague 595D104X0050T2T
595D104X0050T2T picture photo
Mfg. Part Number
595D104X0050T2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 0805
Datasheet Download
595D104X0050T2T.pdf
Availability of 595D104X0050T2T
QUANTITY
595D104X0050T2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D104X0050T2T
Internal Part NumberEIS-595D104X0050T2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D104X0050T2T
Related Links595D104, 595D104X0050T2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D104X0050T2T Details Description
Related parts for 595D104X0050T2T
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V -15V 15V 80W datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MCBASIC, TX/SSFX-SM1310/PLUS-SC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf