Vishay/Sprague 595D105X0010A2T
595D105X0010A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D105X0010A2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 10V 20% 1507
Datasheet Download
595D105X0010A2T.pdf
Availability of 595D105X0010A2T
QUANTITY
595D105X0010A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D105X0010A2T
Internal Part NumberEIS-595D105X0010A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D105X0010A2T
Related Links595D105, 595D105X0010A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D105X0010A2T Details Description
Related parts for 595D105X0010A2T
Crystal 14.7456MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8DSBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAMERA AUTO FOCUS 15-100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
MJ ASSY S/P 8POS SH CAT5 datasheet.pdf