Vishay/Sprague 595D105X9020T2W
595D105X9020T2W picture photo
Mfg. Part Number
595D105X9020T2W
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% 0805
Datasheet Download
595D105X9020T2W.pdf
Availability of 595D105X9020T2W
QUANTITY
595D105X9020T2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D105X9020T2W
Internal Part NumberEIS-595D105X9020T2W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D105X9020T2W
Related Links595D105, 595D105X9020T2W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D105X9020T2W Details Description
Related parts for 595D105X9020T2W
LED 5MM VERT LOW CUR RED PCMNT datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
MINI CARD EDGE 0.2" - 2PIN 1ROW datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48VFQPN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf