Vishay/Sprague 595D105X9025A8T
595D105X9025A8T picture photo
Mfg. Part Number
595D105X9025A8T
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
595D105X9025A8T.pdf
Availability of 595D105X9025A8T
QUANTITY
595D105X9025A8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D105X9025A8T
Internal Part NumberEIS-595D105X9025A8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D105X9025A8T
Related Links595D105, 595D105X9025A8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D105X9025A8T Details Description
Related parts for 595D105X9025A8T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 900MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 0.5 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf