Vishay/Sprague 595D106X9016B4T
595D106X9016B4T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X9016B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
595D106X9016B4T.pdf
Availability of 595D106X9016B4T
QUANTITY
595D106X9016B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X9016B4T
Internal Part NumberEIS-595D106X9016B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)760 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X9016B4T
Related Links595D106, 595D106X9016B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X9016B4T Details Description
Related parts for 595D106X9016B4T
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 150X150X2MM datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 MINI BAYONET BASE datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
TERM RING INS 16-14AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf