Vishay/Sprague 595D106X9020B2T
595D106X9020B2T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X9020B2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 1611
Datasheet Download
595D106X9020B2T.pdf
Availability of 595D106X9020B2T
QUANTITY
595D106X9020B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X9020B2T
Internal Part NumberEIS-595D106X9020B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X9020B2T
Related Links595D106, 595D106X9020B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X9020B2T Details Description
Related parts for 595D106X9020B2T
CONSOLE ALUM 14.18"L X 8.61"W datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 16-DIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf