Vishay/Sprague 595D106X9050D2T
595D106X9050D2T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X9050D2T
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
595D106X9050D2T.pdf
Availability of 595D106X9050D2T
QUANTITY
595D106X9050D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X9050D2T
Internal Part NumberEIS-595D106X9050D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X9050D2T
Related Links595D106, 595D106X9050D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X9050D2T Details Description
Related parts for 595D106X9050D2T
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 40SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2.7MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RACK - CABLE MANAGEMENT CHIMNEY datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 277MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VERT SOLDER REC PWRBALDE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf