Vishay/Sprague 595D106X9050R4T
595D106X9050R4T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X9050R4T
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
595D106X9050R4T.pdf
Availability of 595D106X9050R4T
QUANTITY
595D106X9050R4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X9050R4T
Internal Part NumberEIS-595D106X9050R4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)650 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X9050R4T
Related Links595D106, 595D106X9050R4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X9050R4T Details Description
Related parts for 595D106X9050R4T
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf