Vishay/Sprague 595D107X0020R2T
595D107X0020R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D107X0020R2T
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 20% 2824
Datasheet Download
595D107X0020R2T.pdf
Availability of 595D107X0020R2T
QUANTITY
595D107X0020R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D107X0020R2T
Internal Part NumberEIS-595D107X0020R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D107X0020R2T
Related Links595D107, 595D107X0020R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D107X0020R2T Details Description
Related parts for 595D107X0020R2T
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS 1500PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT SMD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
EMITTER UV 310NM 40MA TO-5 datasheet.pdf