Vishay/Sprague 595D155X9016T8T
595D155X9016T8T picture photo
Mfg. Part Number
595D155X9016T8T
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 16V 10% 0805
Datasheet Download
595D155X9016T8T.pdf
Availability of 595D155X9016T8T
QUANTITY
595D155X9016T8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D155X9016T8T
Internal Part NumberEIS-595D155X9016T8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D155X9016T8T
Related Links595D155, 595D155X9016T8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D155X9016T8T Details Description
Related parts for 595D155X9016T8T
FIXED IND 33UH 1.6A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
IC PLL/VCO DUAL W/UP CONV 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 12V datasheet.pdf