Vishay/Sprague 595D155X9050C2T
595D155X9050C2T picture photo
Mfg. Part Number
595D155X9050C2T
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2812
Datasheet Download
595D155X9050C2T.pdf
Availability of 595D155X9050C2T
QUANTITY
595D155X9050C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D155X9050C2T
Internal Part NumberEIS-595D155X9050C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D155X9050C2T
Related Links595D155, 595D155X9050C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D155X9050C2T Details Description
Related parts for 595D155X9050C2T
RES 0.51 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA SILVER datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 9A 6.8 MOHM SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 5' GR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf