Vishay/Sprague 595D224X9050A2T
595D224X9050A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D224X9050A2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 50V 10% 1507
Datasheet Download
595D224X9050A2T.pdf
Availability of 595D224X9050A2T
QUANTITY
595D224X9050A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D224X9050A2T
Internal Part NumberEIS-595D224X9050A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D224X9050A2T
Related Links595D224, 595D224X9050A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D224X9050A2T Details Description
Related parts for 595D224X9050A2T
CARD EDGE 100PS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 3W 7638 datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 5.2V/60A PROGRAM datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 13POS .152M datasheet.pdf
RES 750 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
IC PWR MANAGER ISP 24QFNS datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf