Vishay/Sprague 595D225X9020A8T
595D225X9020A8T picture photo
Mfg. Part Number
595D225X9020A8T
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507
Datasheet Download
595D225X9020A8T.pdf
Availability of 595D225X9020A8T
QUANTITY
595D225X9020A8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D225X9020A8T
Internal Part NumberEIS-595D225X9020A8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D225X9020A8T
Related Links595D225, 595D225X9020A8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D225X9020A8T Details Description
Related parts for 595D225X9020A8T
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 36A 1.62 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
INSERT PSA.4S.313. FOR 13LV datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PP SILIC 0. datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf