Vishay/Sprague 595D226X9016B4T
595D226X9016B4T picture photo
Mfg. Part Number
595D226X9016B4T
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
595D226X9016B4T.pdf
Availability of 595D226X9016B4T
QUANTITY
595D226X9016B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D226X9016B4T
Internal Part NumberEIS-595D226X9016B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D226X9016B4T
Related Links595D226, 595D226X9016B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D226X9016B4T Details Description
Related parts for 595D226X9016B4T
DIN RAIL PLATE FOR AQ-N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DRIVER QUICKDRAW-RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES 125 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf