Vishay/Sprague 595D226X9016B4T
595D226X9016B4T picture photo
Mfg. Part Number
595D226X9016B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
595D226X9016B4T.pdf
Availability of 595D226X9016B4T
QUANTITY
595D226X9016B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D226X9016B4T
Internal Part NumberEIS-595D226X9016B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D226X9016B4T
Related Links595D226, 595D226X9016B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D226X9016B4T Details Description
Related parts for 595D226X9016B4T
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 53000UF 40V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 12' REVERSED datasheet.pdf
MODULE PERIPHERAL FOR MAX11205 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf