Vishay/Sprague 595D226X9035D2T
595D226X9035D2T picture photo
Mfg. Part Number
595D226X9035D2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
595D226X9035D2T.pdf
Availability of 595D226X9035D2T
QUANTITY
595D226X9035D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D226X9035D2T
Internal Part NumberEIS-595D226X9035D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D226X9035D2T
Related Links595D226, 595D226X9035D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D226X9035D2T Details Description
Related parts for 595D226X9035D2T
FIXED IND 5.6UH 15.6A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSORS datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf