Vishay/Sprague 595D227X9010R2T
595D227X9010R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D227X9010R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
595D227X9010R2T.pdf
Availability of 595D227X9010R2T
QUANTITY
595D227X9010R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D227X9010R2T
Internal Part NumberEIS-595D227X9010R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D227X9010R2T
Related Links595D227, 595D227X9010R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D227X9010R2T Details Description
Related parts for 595D227X9010R2T
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES TEMP SENS 82 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.32A 70 MOHM datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HYBRID 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf