Vishay/Sprague 595D335X9025B8T
595D335X9025B8T picture photo
Mfg. Part Number
595D335X9025B8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1611
Datasheet Download
595D335X9025B8T.pdf
Availability of 595D335X9025B8T
QUANTITY
595D335X9025B8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D335X9025B8T
Internal Part NumberEIS-595D335X9025B8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D335X9025B8T
Related Links595D335, 595D335X9025B8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D335X9025B8T Details Description
Related parts for 595D335X9025B8T
IC CPLD 10MC 10NS 24SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
QC 4P MR 12IN. 14/1 PVC LDS datasheet.pdf
C/A, MT-RJ TO SC DUPLEX XG FI datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 20KV datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 61.2K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf