Vishay/Sprague 595D337X96R3R2T
595D337X96R3R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D337X96R3R2T
Brief Description
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
595D337X96R3R2T.pdf
Availability of 595D337X96R3R2T
QUANTITY
595D337X96R3R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D337X96R3R2T
Internal Part NumberEIS-595D337X96R3R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D337X96R3R2T
Related Links595D337, 595D337X96R3R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D337X96R3R2T Details Description
Related parts for 595D337X96R3R2T
FIXED IND 18UH 195MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV AC/DC 10W 9V 1.1A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
END CAP SKE-15/40-0.59-1.26"" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf