Vishay/Sprague 595D475X9010A2T
595D475X9010A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D475X9010A2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507
Datasheet Download
595D475X9010A2T.pdf
Availability of 595D475X9010A2T
QUANTITY
595D475X9010A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D475X9010A2T
Internal Part NumberEIS-595D475X9010A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D475X9010A2T
Related Links595D475, 595D475X9010A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D475X9010A2T Details Description
Related parts for 595D475X9010A2T
IC TUNER BROADBAND MOBILE 40TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 10MM TEST SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf