Vishay/Sprague 595D476X9016B8T
595D476X9016B8T picture photo
Mfg. Part Number
595D476X9016B8T
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
595D476X9016B8T.pdf
Availability of 595D476X9016B8T
QUANTITY
595D476X9016B8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D476X9016B8T
Internal Part NumberEIS-595D476X9016B8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)720 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D476X9016B8T
Related Links595D476, 595D476X9016B8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D476X9016B8T Details Description
Related parts for 595D476X9016B8T
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
BANA JACK/SPDE LUG#8-10 1BLK/RED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
LS W/ LED COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BIT 1/2X4 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.15A 472 MOHM datasheet.pdf