Vishay/Sprague 595D684X9035A2T
595D684X9035A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D684X9035A2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507
Datasheet Download
595D684X9035A2T.pdf
Availability of 595D684X9035A2T
QUANTITY
595D684X9035A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D684X9035A2T
Internal Part NumberEIS-595D684X9035A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D684X9035A2T
Related Links595D684, 595D684X9035A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D684X9035A2T Details Description
Related parts for 595D684X9035A2T
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC XLATOR HEX PECL-TTL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CRAFTING TAPE KIT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf