Vishay/Sprague 595D685X0016A8T
595D685X0016A8T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X0016A8T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
595D685X0016A8T.pdf
Availability of 595D685X0016A8T
QUANTITY
595D685X0016A8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X0016A8T
Internal Part NumberEIS-595D685X0016A8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X0016A8T
Related Links595D685, 595D685X0016A8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X0016A8T Details Description
Related parts for 595D685X0016A8T
IC CPLD 64MC 9.1NS 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 99MA 33.8 OHM TH datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 135MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 610MA 351 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 10POS datasheet.pdf
HDM 5SMPR070F G datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf