Vishay/Sprague 595D685X0020A2T
595D685X0020A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X0020A2T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1507
Datasheet Download
595D685X0020A2T.pdf
Availability of 595D685X0020A2T
QUANTITY
595D685X0020A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X0020A2T
Internal Part NumberEIS-595D685X0020A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X0020A2T
Related Links595D685, 595D685X0020A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X0020A2T Details Description
Related parts for 595D685X0020A2T
FIXED IND 120UH 270MA 1.27 OHM datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE48 PG42 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A LDPAK datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30 SAU 70CK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf