Vishay/Sprague 595D685X06R3A2T
595D685X06R3A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X06R3A2T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507
Datasheet Download
595D685X06R3A2T.pdf
Availability of 595D685X06R3A2T
QUANTITY
595D685X06R3A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X06R3A2T
Internal Part NumberEIS-595D685X06R3A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X06R3A2T
Related Links595D685, 595D685X06R3A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X06R3A2T Details Description
Related parts for 595D685X06R3A2T
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
15P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.73"LX4.76"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 10DFN datasheet.pdf
HEX SCREW M5 X 12MM 100/PK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25K OHM 225W datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf