Vishay/Sprague 595D685X9004T2T
595D685X9004T2T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X9004T2T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 0805
Datasheet Download
595D685X9004T2T.pdf
Availability of 595D685X9004T2T
QUANTITY
595D685X9004T2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X9004T2T
Internal Part NumberEIS-595D685X9004T2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X9004T2T
Related Links595D685, 595D685X9004T2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X9004T2T Details Description
Related parts for 595D685X9004T2T
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
SNSW 10.1A SLDR NONE HIFORCE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf