Vishay/Sprague 595D685X96R3T4T
595D685X96R3T4T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X96R3T4T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 0805
Datasheet Download
595D685X96R3T4T.pdf
Availability of 595D685X96R3T4T
QUANTITY
595D685X96R3T4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X96R3T4T
Internal Part NumberEIS-595D685X96R3T4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X96R3T4T
Related Links595D685, 595D685X96R3T4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X96R3T4T Details Description
Related parts for 595D685X96R3T4T
CONN HEADER R/A .100 12POS 30AU datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V/5V 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10.5"L X 8.72"W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1" DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
METRAL GUIDE PIN KIT datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf