Avago Technologies US, Inc. 5962-0420501HYA
5962-0420501HYA picture photo
Mfg. Part Number
5962-0420501HYA
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8SMD
Datasheet Download
5962-0420501HYA.pdf
Availability of 5962-0420501HYA
QUANTITY
5962-0420501HYA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5962-0420501HYA
Internal Part NumberEIS-5962-0420501HYA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low500mA, 500mA
Current - Peak Output600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Butt Joint
Supplier Device Package8-DIP Butt Joint
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5962-0420501HYA
Related Links5962-04, 5962-0420501HYA Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
5962-0420501HYA Details Description
Related parts for 5962-0420501HYA
RES 5G OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 3POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 6"XNH A MED datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf