Avago Technologies US, Inc. 5962-0822701HXA
5962-0822701HXA picture photo
Mfg. Part Number
5962-0822701HXA
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLTR 1.5KV DARLNG 8-DIP GW
Datasheet Download
5962-0822701HXA.pdf
Availability of 5962-0822701HXA
QUANTITY
5962-0822701HXA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5962-0822701HXA
Internal Part NumberEIS-5962-0822701HXA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation1500VDC
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 6µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5962-0822701HXA
Related Links5962-08, 5962-0822701HXA Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
5962-0822701HXA Details Description
Related parts for 5962-0822701HXA
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRY 19.68"L X 15.74"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 470.3VWM 759VC SMC datasheet.pdf
IC SERIALIZR FPD LINKLLL 40WQFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
TOOL REMOVAL MS90456-16 datasheet.pdf
LABEL CARD RED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/1.7A DL 12DFN datasheet.pdf