Vishay/Sprague 597D108X96R3R2T
597D108X96R3R2T picture photo
Mfg. Part Number
597D108X96R3R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 3024
Datasheet Download
597D108X96R3R2T.pdf
Availability of 597D108X96R3R2T
QUANTITY
597D108X96R3R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D108X96R3R2T
Internal Part NumberEIS-597D108X96R3R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D108X96R3R2T
Related Links597D108, 597D108X96R3R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D108X96R3R2T Details Description
Related parts for 597D108X96R3R2T
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.2A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 806K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf