Vishay/Sprague 597D226X9050R8T
597D226X9050R8T picture photo
Mfg. Part Number
597D226X9050R8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 50V 10% 3024
Datasheet Download
597D226X9050R8T.pdf
Availability of 597D226X9050R8T
QUANTITY
597D226X9050R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D226X9050R8T
Internal Part NumberEIS-597D226X9050R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D226X9050R8T
Related Links597D226, 597D226X9050R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D226X9050R8T Details Description
Related parts for 597D226X9050R8T
TERM RING TUBE N INS 1/0AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT 140MBPS 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 25KV SCREW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
26500 43C 23#20 20#16 S RECP S datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 12-Bit Sampling ADCs IC datasheet.pdf