Vishay/Sprague 597D227X9016E8T
597D227X9016E8T picture photo
Mfg. Part Number
597D227X9016E8T
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
597D227X9016E8T.pdf
Availability of 597D227X9016E8T
QUANTITY
597D227X9016E8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D227X9016E8T
Internal Part NumberEIS-597D227X9016E8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D227X9016E8T
Related Links597D227, 597D227X9016E8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D227X9016E8T Details Description
Related parts for 597D227X9016E8T
RES 28 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 434.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 40A 8TSON datasheet.pdf