Vishay/Sprague 597D227X9020R2T
597D227X9020R2T picture photo
Mfg. Part Number
597D227X9020R2T
Brief Description
CAP TANT 220UF 20V 10% 3024
Datasheet Download
597D227X9020R2T.pdf
Availability of 597D227X9020R2T
QUANTITY
597D227X9020R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D227X9020R2T
Internal Part NumberEIS-597D227X9020R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D227X9020R2T
Related Links597D227, 597D227X9020R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D227X9020R2T Details Description
Related parts for 597D227X9020R2T
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MT 11POS W/PIN datasheet.pdf
VARISTOR 162V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK AMD K8 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf