Vishay/Sprague 597D227X9020R8T
597D227X9020R8T picture photo
Mfg. Part Number
597D227X9020R8T
Brief Description
CAP TANT 220UF 20V 10% 3024
Datasheet Download
597D227X9020R8T.pdf
Availability of 597D227X9020R8T
QUANTITY
597D227X9020R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D227X9020R8T
Internal Part NumberEIS-597D227X9020R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D227X9020R8T
Related Links597D227, 597D227X9020R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D227X9020R8T Details Description
Related parts for 597D227X9020R8T
JUMPER-H1504TR/A3048N/H1504TR 8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W SMA datasheet.pdf
IC INTERFACE DL SMART CARD 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.312" DIA BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf