Vishay/Sprague 597D476X9050Z8T
597D476X9050Z8T picture photo
Mfg. Part Number
597D476X9050Z8T
Brief Description
CAP TANT 47UF 50V 10% 3024
Datasheet Download
597D476X9050Z8T.pdf
Availability of 597D476X9050Z8T
QUANTITY
597D476X9050Z8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D476X9050Z8T
Internal Part NumberEIS-597D476X9050Z8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D476X9050Z8T
Related Links597D476, 597D476X9050Z8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D476X9050Z8T Details Description
Related parts for 597D476X9050Z8T
SCREWDRIVER SQUARE #2 10.55" datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IGBT 600V 60A TO247AD datasheet.pdf
FERRULE KIT FOR PBJ 125U CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 8ROW STR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 70A datasheet.pdf