Vishay/Sprague 597D687X9010R8T
597D687X9010R8T picture photo
Mfg. Part Number
597D687X9010R8T
Brief Description
CAP TANT 680UF 10V 10% 3024
Datasheet Download
597D687X9010R8T.pdf
Availability of 597D687X9010R8T
QUANTITY
597D687X9010R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D687X9010R8T
Internal Part NumberEIS-597D687X9010R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D687X9010R8T
Related Links597D687, 597D687X9010R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D687X9010R8T Details Description
Related parts for 597D687X9010R8T
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT 6AWG W/3FT CABLE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf