AVX Corporation 5AK1R5CDAAA
5AK1R5CDAAA picture photo
Mfg. Part Number
5AK1R5CDAAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AK1R5CDAAA.pdf
Availability of 5AK1R5CDAAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AK1R5CDAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AK1R5CDAAA
Internal Part NumberEIS-5AK1R5CDAAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AK1R5CDAAA
Related Links5AK1R, 5AK1R5CDAAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AK1R5CDAAA Details Description
Related parts for 5AK1R5CDAAA
BOX ABS BLACK 5.5"L X 4.33"W datasheet.pdf
IC FPGA 912 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
TOOL HAND PARALLEL ACTION datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 44SO datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 33 AWG 1000 FT GY datasheet.pdf