AVX Corporation 5AQ470KEDAA
5AQ470KEDAA picture photo
Mfg. Part Number
5AQ470KEDAA
Brief Description
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AQ470KEDAA.pdf
Availability of 5AQ470KEDAA
QUANTITY
5AQ470KEDAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AQ470KEDAA
Internal Part NumberEIS-5AQ470KEDAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AQ470KEDAA
Related Links5AQ47, 5AQ470KEDAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AQ470KEDAA Details Description
Related parts for 5AQ470KEDAA
BATTERY NICAD PACK 10.8V 1300MAH datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V 1111 datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 3/110 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 82 OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 1156BGA datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC datasheet.pdf