AVX Corporation 5AR180JECCA
5AR180JECCA picture photo
Mfg. Part Number
5AR180JECCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AR180JECCA.pdf
Availability of 5AR180JECCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AR180JECCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AR180JECCA
Internal Part NumberEIS-5AR180JECCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AR180JECCA
Related Links5AR18, 5AR180JECCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AR180JECCA Details Description
Related parts for 5AR180JECCA
FASTENER S CLIP NO SCREW 1.5"W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 6.5A FLIP-FET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 221 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 85A DO5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf