AVX Corporation 5AR270JEECA
5AR270JEECA picture photo
Mfg. Part Number
5AR270JEECA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AR270JEECA.pdf
Availability of 5AR270JEECA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AR270JEECA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AR270JEECA
Internal Part NumberEIS-5AR270JEECA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AR270JEECA
Related Links5AR27, 5AR270JEECA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AR270JEECA Details Description
Related parts for 5AR270JEECA
MOD INLET/CB/STD FILTER 4A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 0606 datasheet.pdf
TM3685K020BEBA datasheet.pdf
500 mA Differential Driver and Dual Low Noise VF Amplifiers IC datasheet.pdf