AVX Corporation 5AS270JADCA
5AS270JADCA picture photo
Mfg. Part Number
5AS270JADCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AS270JADCA.pdf
Availability of 5AS270JADCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AS270JADCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AS270JADCA
Internal Part NumberEIS-5AS270JADCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AS270JADCA
Related Links5AS27, 5AS270JADCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AS270JADCA Details Description
Related parts for 5AS270JADCA
SHIELDING BAG 12X16 METAL-IN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONVERSION MODULE SMA - HSSDC2 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PREC 32TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TPUTTY 504 55CC SYRINGE MANUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
GLOVES STATIC DISSIPATIVE NOMEX datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 60V 6A 8LFPAK datasheet.pdf