AVX Corporation 5AS270JADCA
5AS270JADCA picture photo
Mfg. Part Number
5AS270JADCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AS270JADCA.pdf
Availability of 5AS270JADCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AS270JADCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AS270JADCA
Internal Part NumberEIS-5AS270JADCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AS270JADCA
Related Links5AS27, 5AS270JADCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AS270JADCA Details Description
Related parts for 5AS270JADCA
IC PHASE-LOCK LOOP MCPWR 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 8-8 WHITE 10' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 189 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA /STDF GFLF datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf