AVX Corporation 5AS390JAECA
5AS390JAECA picture photo
Mfg. Part Number
5AS390JAECA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AS390JAECA.pdf
Availability of 5AS390JAECA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AS390JAECA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AS390JAECA
Internal Part NumberEIS-5AS390JAECA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AS390JAECA
Related Links5AS39, 5AS390JAECA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AS390JAECA Details Description
Related parts for 5AS390JAECA
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 110POS DR TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HU STRND 26AWG YELLOW 25K' datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf